Adrese:
Pieejamība:

Zušu sēravoti atrodas Siguldas novada Mores pagastā pie Zušu mājām. Tos veido vairāki sēravoti, un lielākais no tiem dienā izverd 600 000 litrus sērūdens.

2014. gadā Biedrības “Četri krasti” projekta „Avotu ielejas taka” ietvaros tika labiekārtota Zušu sēravota apkārtne un piekļuve avotam, kas izsenis bijis iecienīts tūristu un veselību uzlabot gribošu cilvēku galamērķis. Projekta ietvaros tika izbūvēts piebraucamais ceļš, labiekārtota dēļu taka, tiltiņš un paša avota izplūdes vieta, kā rezultātā piekļūšana avotam kļuvusi daudz ērtāka, un tā ir arī iespējama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Apkārtnes dūņām ir dziednieciskas īpašības, kā rezultātā pirms II pasaules kara Zušos darbojusies ārstniecības iestāde ar sēra un dūņu vannām, bet kara laikā tā beigusi pastāvēt.

Siguldai kļūstot par populāru un labi apmeklētu kūrortu, 1926. gadā Sigulda tiek iekļauta Iekšlietu ministrijas oficiālo kūrortu sarakstā. Tas dod iespēju ārzemniekiem uzturēties Siguldā līdz 14 dienām bez īpašas policijas atļaujas saņemšanas. Sigulda piepulcējās tādām vietām kā Rīga, Jūrmala, Ķemeri, Baldone, un Liepāja. Par Siguldas kūrorta attīstību rūpējas pašvaldība un arvien aktīvāk iesaistās uzņēmēji.

1927. gadā tiek uzsākti darbi un 1928. gadā tiek atvērta Pogiņa sēru un dūņu vannu iestāde Zušos. 1935. gadā tika uzbūvēta atsevišķa dzīvojamā māja pacientiem. Visus darbus īpašnieks veicis par saviem līdzekļiem. Tā kā ar kūrorta vārdu vairāk tajā laikā saistās dziedniecības iestādes, tad protams, ka siguldieši ir lepni ar Zušu piedāvājumu. (It sevišķi tāpēc, ka Siguldā nav pludmales, kā vietām pie jūras). Kā atzīmē tā laika prese, Zuši droši stājas blakus Ķemeriem. Sēra dūņu sastāvs tiek atzīmēts līdzvērtīgs Ķemeru dūņām. No Siguldas uz Zušiem tiek organizēta autobusu satiksme, kas dod iespēju miesta iedzīvotājiem ņemt dziednieciskās procedūras, neizmantojot naktsmītni un ēdināšanu.

Zušu sēravotos ieteica ārstēt sekojošas slimības:
Muskuļu un locītavu reimatisms, podagra, ģikts, aptaukošanās, sieviešu slimības, dažādas nervu slimības – nervu iekaisumi u.c., ķirurģiskas slimības – kaulu sāpes pēc lūzumiem, locītavu stīvumi, vēnu iekaisumi – trombozes, kāju stilbu vātis, hroniskas ādas slimības – ēde, zvīņu ēde u.c.

Birkas:
apskates objekts dabas objekts