Adrese:
Pieejamība:

Siguldas pirmā dzelzceļa stacija būvēta 1889.gadā, kuru laika gaitā nomainījušas vēl trīs stacijas. 2012.gada 1.septembrī atklāta rekonstruētā Siguldas dzelzceļa stacija, stacijas laukums un Laimas pulkstenis.

Pirmā stacija Siguldā, tolaik vēl stacija Zēgevolde, tika ierīkota līdz ar dzelzceļa līnijas Rīga – Valka atklāšanu 1889. gadā. 1919. gadā, kad tika nodibināts Latvijas Dzelzceļš, stacija tika pārdēvēta par Siguldu.

Laika gaitā Siguldā viena otru nomainījušas četras stacijas ēkas. Pirmā un trešā ēka tika nopostīta Pasaules karos. Otro ēku nojauca, lai uzbūvētu trešo. Trešā stacija tika atklāta 1925. gada decembrī. Arhitekta Pētera Federa projektētā stacijas ēka nacionālā romantisma stilā bijusi celta no Allažu šūnakmens un laukakmeņiem, un tikusi uzskatīta par skaistāko stacijas ēku Latvijā. Skaistā celtne tika sagrauta Otrā pasaules kara laikā 1944. gadā.

Tagadējā ceturtā stacija līdz ar palīgēkām un ūdenstorni ir celta 1951. gadā. Tad pat līdzās stacijai uzcelts arī ūdenstornis, kam ilgu laiku bijusi ārkārtīgi nozīmīga funkcija – tajā tika uzglabāta ūdens rezerve tvaika lokomotīvēm līdz pat tam laikam, kad tās nomainīja dīzeļlokomotīves. Pēc tam darbība tornī pamazām apstājās, un vairāk nekā trīsdesmit gadus tornis netika izmantots. Savulaik tornī izveidota mākslas un kultūras telpa „Siguldas tornis”, lai rastu vietu dažādu izstāžu rīkošanai, kas pašlaik slēgta.

2010. gadā Latvijas leģendārā šokolādes fabrika „Laima”, svinot savas darbības 140 gadu jubileju, sadarbībā ar Latvijas iedzīvotājiem meklēja to pilsētu, kura vislabāk atbilstu titulam Mīlestības pilsēta. Televīzijas tiešraidē Latvijas iedzīvotāji ar savu balsojumu izvēlējās tieši Siguldu. Tā Sigulda ieguva Mīlestības pilsētas titulu un arī unikālu iespēju izveidot satikšanās vietu, kuras centrā uzņēmuma dāvāts „Laimas” pulkstenis.

2011. gadā tika uzsākta Dzelzceļa stacijas ēkas rekonstrukcija un stacijas laukuma labiekārtošana. 2012. gada 1. septembrī ar vērienīgu pasākumu tika atklāta rekonstruētā Siguldas dzelzceļa stacija, stacijas laukums un Laimas pulkstenis.

Līdz ar stacijas rekonstrukciju, tā kļuvusi par galveno sabiedriskā transporta mītni Siguldā, apvienojot gan dzelzceļa staciju, gan autoostu ar plašām uzgaidāmajām telpām, kā arī ieguvusi vairākas jaunas funkcijas – ēkā atrodas Tūrisma informācijas centrs, Siguldas novada Pašvaldības policija un tirdzniecības kiosks.

Siguldas „Laimas” pulksteņa projektēšanā ieguldīts liels projektēšanas darbs. Pulksteņa autors ir Latvijas dizainers Arvis Sproģis. Inženieri ir pārdomājuši katru detaļu līdz pēdējai skrūvītei, virtuāli ar speciālu projektēšanas programmu pārbaudot katru pulksteņa detaļu. „Laimas” pulkstenis Siguldai izgatavots no nerūsējoša tērauda, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. Tam ir apgrieztas piramīdas forma, tādējādi tā augšdaļa ir platāka, bet apakšdaļa trīs reizes šaurāka. Pulksteņa plaknes ir vērstas pret visām četrām debess pusēm. Ņemot vērā specifisko dizainu. Pulkstenim ir nopietna konstrukcija – aptuveni 2m3 liels pamats, kas iebetonēts gandrīz 2m dziļumā zemē. Pulkstenim ir iekšējais LED diožu apgaismojums. Katrai pulksteņa ciparnīcai ir Šveices ražojuma pulksteņa mehānisms, ko vada viens vadības bloks, kas atrodas ārpus pulksteņa, lai pulksteņa pieregulēšanu var veikt brīvi no attāluma. Tāpat arī elektropadeve un automātika neatrodas pašā pulkstenī, bet gan ārpus tā, ērtākām apkopēm.

Līdz ar „Laimas” pulksteņa uzstādīšanu, sakārtota arī tā apkārtne – pulkstenis atrodas pazeminātā aplī ar atpūtas soliņiem, laukumā izvietotas paaugstinātas zaļās terases un mūsdienīga strūklaka. Laukumu izgaismo elektrību ekonomējoši gaismekļi. Laukuma vidū ir izbūvēta īpaša pamatne, lai Ziemassvētkos šeit varētu uzstādīt svētku egli.

“Laimas” pulkstenis Rīgas centrā skaita laiku jau kopš 1924.gada. Sākotnēji sabiedrībā tas bija zināms kā “Lielais pulkstenis”, taču 1936.gadā tas tiek izrotāts ar saldumu ražotāja „Laima” logotipu un kopš tā laika dēvēts par „Laimas” pulksteni. Pulkstenis sabiedrībā iemantojis simbolisku nozīmi – tas tiek uzskatīts par romantisku satikšanās vietu. Tagad arī Siguldā ir savs “Laimas” pulkstenis un Mīlestības pilsētas tituls.

Birkas:
apskates objekts vides objekts