Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Raganu katls un apkārtne
Raganu katls un apkārtne

Sigulda ir vieta, kur daba atrodas ciešā mijiedarbībā ar cilvēka radīto vēsturisko vidi un pilsētvidi. Tikai 2–3 km attālumā no Siguldas stacijas laukuma atrodas dziļā Vējupītes grava un Gaujas senieleja, kurā meklējami interesanti dabas objekti un vērojama mazskarta daba. Raganu katla maršruts piemērots gājējiem, kurus nebaida kāpieni pa dziļās Vējupītes gravas stāvajām nogāzēm.

 

 

  

Maršrutā iespējams apskatīt Sateseles pilskalnu un Sateseles kanjonu, Pēteralu, Vējupīti, bijušās Klauku slaloma trases un tramplīna atrašanās vietu, Raganu katlu un tā apkārtni. Papildus iespējams apmeklēt arī Daudas ūdenskritumu, kas atrodas 3,5 km no Raganu katla uz Nurmižu pusi. Garums aptuveni 10 km.

 

Sateseles pilskalns un Sateseles kanjons

Siguldas senākā apdzīvojuma liecinieks. Pilskalns bijis nocietināts ar 8 m augstu un 75 m garu aizsargvalni. Gaujas lejteces baseinā, arī tagadējā Siguldas, Turaidas un Krimuldas teritorijā, senākā apdzīvotība konstatēta ap 2. gadu tūkstoti pirms mūsu ēras. Arheoloģiskie pētījumi liecina, ka līdz pat aptuveni 7. gs. Siguldas apkārtni apdzīvoja Vidzemes jeb Gaujas zemgaļi. Vairākus gadsimtus vēlāk, ap 11. gs., uzplauka krāšņā lībiešu kultūra. Netālu no Sateseles pilskalna dabas taka ved lejup līdz Sateseles kanjonam, kurā vērojami klinšu atsegumi. Šī ir piemērota vieta pastaigai, kurā izjust novada vēsturi un aplūkot krāšņos dabas skatus.

 

Pēterala

Alas augstums sasniedz 5,3 m, garums 6,5 m, platums 2,2 m. Par alas nosaukumu vēsta teika, ka zviedru kara laikā alā slēpies zemnieks, vārdā Pēteris.

 

Vējupīte

Gaujas kreisā krasta pieteka. Tās garums ir 14 km, kritums – 88 m. Ap 3,5 km garā posmā lejpus Rīgas–Valkas dzelzceļa stacijas Vējupīte tek pa dziļu gravu, kur upītes relatīvais kritums ir 15–16 m/km.

 

Klauku slaloma trase un tramplīna vieta

 

Šeit 1933. gadā izbūvēja pirmo tramplīnu Baltijas valstīs. Tramplīnlēkšanas sporta aizsācējs Latvijā bija Aleksandrs Celms, kurš ilgu laiku bija viens no labākajiem lēcējiem visā Baltijā. Tolaik lidojošie slēpotāji lepojās arī ar izcilu fizisko formu, jo pēc katra lēciena kalnā nācās kāpt kājām, pacēlāju nebija. 20. gs. 50. gados Kalna Klauku tramplīnu atjaunoja un tam blakus uzbūvēja otru tramplīnu, kurā republikas čempionāti norisinājās līdz pat 1963. gadam.

 

Raganu katls

Milzīga sufozijas grava, kas izveidojusies kā daļēji nošķelts, 30 m augsts un 20 m plats cilindrs. No klinšu sienas iztek avoti un sezonāls ūdenskritums līdz 2,7 m augstumā. Tā iekšpuse atgādina ģeoloģijas muzejā izvietotu panorāmu, kas raksturo iežu sagulumu, slāņu uzbūvi, iežu slāņojumu un krāsu izmaiņas. Raganu katla smilšakmenī atsedzas Gaujas un Amatas svītas slāņi, kuros vijas sarkanas mālu iegulu un aleirolītu josliņas. Raganu katls pazīstams kā filmas “Būris” uzņemšanas vieta. Pašu Raganu katlu var apskatīt vienīgi no kanjona augšējā skatu punkta, gar kuru ved dabas taka.

 

Papildus iespējams apskatīt:

Daudas ūdenskritums

Daudas ūdenskritums atrodas uz ziemeļaustrumiem no Siguldas, Daudas upes gultnē. Pēc augstuma tas ir trešais lielākais ūdenskritums Latvijā, tā augstums 2,4 m, platums 1,5–2,5 m. Dauda jeb Lākturu upe (augštecē saukta par Jurbrenčupīti vai Ķillupīti, kas ir sens lībiešu nosaukums) sākas Siguldas pagastā virs Vidzemes šosejas A2 un ir Gaujas kreisā krasta pieteka. Upes gultnē atrodas vairāki ūdenskritumi. Braucot pa ceļu, kas ved no Siguldas uz Nurmižiem, Daudas ūdenskritums atrodas ceļa kreisajā pusē uz ziemeļiem. Uz ūdenskritumu ceļmalā ir uzstādīta norādes zīme. Līdz ūdenskritumam aptuveni 650 m no ceļa jāiet ar kājām. Lielākā daļa Daudas upes tecējuma iekļauta Gaujas Nacionālā parka Nurmižu gravu rezervāta zonā, kuru šķērsošanai pa noteiktiem maršrutiem jāsaņem speciāla atļauja no Dabas
aizsardzības pārvaldes.

 

Ievēro:

NURMIŽU GRAVU REZERVĀTS

Gaujas Nacionālā parka dabas rezervāta (stingrā režīma) zona ir izveidota, lai saglabātu bioloģiski daudzveidīgajās teritorijās notiekošos dabiskos procesus.
Šīs zonas šķērsošana pieļaujama pa noteiktu kartē iezīmētu maršrutu. Dabas rezervāta zonas apmeklējums nav atļauts!

Pielikumi:


Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Novembris 2020
  P O T C P S S
              01
  02 03 04 05 06 07 08
  09 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30            
Siguldas maršruti