Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Pētera ala
Pētera ala

Šaura plaisa sarkanu smilšakmeņu sienā. Par alas nosaukumu vēsta teika, kas  stāsta, ka zviedru kara laikā alā slēpies zemnieks vārdā Pēteris. Alas augstums sasniedz 5.3m, garums 6.5m, platums 2.2m.      

 

Adrese atrodas Siguldā netālu no Sateseles pilskalna, Vējupītes gravas kreisā krasta augstajās klintīs
Koordinātas 57.171265   24.876812
Tālrunis 67971335
e-pasts info@sigulda.lv

 

Gaujas senielejai šarmu un kalnu pastaigu „garšu” piešķir ne vien Gaujas upe ar stāvajām senkrasta nogāzēm, bet arī tās pieteku dziļās ielejas un to sāngravas. Vējupītes ieleja pāršķeļ Gaujas senielejas kreiso krastu, tās krastos paslēpti vairāki iespaidīgi iežu atsegumi, nelieli ūdenskritumi un alas. Viena no tām ir interesantā Pētera ala.

 

 

Pētera ala paslēpusies Vējupītes ielejas kreisajā krastā. Tā ir kā šaura, augsta plaisa, kas izveidojusies Gaujas svītas sarkanajos smilšakmeņos augstu virs upītes līmeņa. To var uzskatīt tādu kā mazas aizas un alas krustojumu. Alas garums sasniedz 6,5 metrus, maksimālais platums 2,2 metri, augstums 5,3 metri. Alas labajā pusē ir šķērsplaisa – tā ir gandrīz 2m gara un 0,5 m plata.

 

Līdz alai ved kāpnes un platforma ar margām. Ala saistīta ar vairākiem seniem nostāstiem. Viens no tiem stāsta par alas nosaukuma izcelšanos – zviedru laikos, kad izcēlies karš, šeit no paņemšanas zaldātos slēpies zemnieks Pēteris. Cits stāsts vēsta, ka tajos pašos zviedru laikos alā esot slēpies vecais Grotu māju saimnieks ar savu sievu un dēlēnu. Kad pietrūcis maizes, un tuvinieki cietuši badu, Pēteris devies uz tuvējo Siguldas mācītājmuižu lūgt maizi. Apkārtnē valdījis bads, tādēļ viņam atteikts. Izmisumā Pēteris paķēris tikko no krāsns izvilkto, karsto maizes klaipu un zibens ātrumā pazudis mežā, izbēgot no vajātājiem. Trešā teika vēsta, ka te no kara briesmām slēpies vietējais mācītājs un alā kristījis bērnus.

 

Atcerieties, ka Latvijas alas ir aizsargājamas – skrāpēt uzrakstus alas sienās ir aizliegts! Aicinām būt uzmanīgiem, ja alu apmeklējiet ziemas laikā – šeit, ar asajiem nagiem ieķērušies alas sienās, mēdz ziemot sikspārņi.

Aicinām apmeklētājus atcerēties, ka visas alas atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā un lūdzam izturēties ar izpratni un cieņu pret senajiem ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem, kas glabā zemes veidošanās vēsturi!

 


Galerija:


Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Aprīlis 2021
  P O T C P S S
        01 02 03 04
  05 06 07 08 09 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30    
Siguldas maršruti