Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Konference „Par individuālo un tautas brīvību. Dzimtbūšanas atcelšanai Vidzemē – 200” Turaidas muzejrezervātā

Pasākuma datums: 10-10-2019

Pasākuma laiks: 10:00:00

Atzīmējot dzimtbūšanas atcelšanas 200. gadadienu Vidzemē, 10. oktobrī plkst. 10.00 Turaidas muzejrezervāts aicina uz starpdisciplināru konferenci „​Individuālā un tautas brīvība. Dzimtbūšanas atcelšanai Vidzemē – 200”, kurā tiks meklētas atbildes par vēsturiski mainīgo un pastāvīgo izpratnē par indivīda un tautas tiesībām, sabiedrības kopīgo labumu un centieniem pēc taisnības un vienlīdzības.

Konferences programma

Plkst. 10.00–10.15 Uzrunas (Anna Jurkāne, Turaidas muzejrezervāta direktore; Guntis Zemītis, LU Latvijas vēstures institūta direktors)

Plkst. 10.15–12.15 Ziņojumi

 • Individuālās un tautas brīvības ētiskie nosacījumi. Vēsture un šodiena (Maija Kūle, LU Filozofijas un socioloģijas institūts)
 • Zemnieku pārvietošanās brīvība Vidzemē pēc brīvlaišanas (Toms Ķikuts, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs)
 • No dzimtcilvēka līdz skolmeistaram: dzimtbūšanas atcelšana Vidzemē un tautas izglītība (Vija Daukšte, LNB Letonikas un Baltijas centrs)
 • Garlībam Merķelim – 250 (Guntis Gailītis, Rīgas Latviešu biedrība)

Plkst. 12.15–13.00 Kafijas pauze

Plkst. 13.00–14.30 Ziņojumi

 • Brīvlaišanas ietekme uz brāļu draudzes darbību (Gvido Straube, LU Vēstures un filozofijas fakultāte)
 • Peripetijas ar latviešiem domāto luterisko dziesmu grāmatu modernizāciju dzimtbūšanas atcelšanas priekšvakarā 19. gadsimta sākumā (Tālis Pumpuriņš, Vidzemes Augstskola, Cēsu Vēstures un mākslas muzejs)
 • Meklējot tiesu un taisnību: pagasta tiesas Vidzemē 19. gadsimta pirmajā pusē (Edgars Ceske, Turaidas muzejrezervāts)

Plkst. 14.30–15.00 Noslēguma diskusija

Plkst. 15.00–16.00 – Ekskursija Turaidas muižas klaušinieku mājā, jaunajā ekspozīcijā „Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”

Šogad aprit 250 gadi kopš Turaidas-Lēdurgas draudzes mācītāja ģimenē Lēdurgā dzimis publicists, apgaismības ideju paudējs un dzimtbūšanas kritizētājs Garlībs Merķelis (1769–1850). Viņš rakstīja: „Kāda kļūst valsts caur dzimtbūšanu? Dzimtbūšana iznīcina valsti. Valsts ir brīvu ļaužu sabiedrība priekš visu un ikkatra atsevišķa cilvēka kopējas laimes. Visas augstāko kārtu priekšrocības, pat valdnieka kronis to īpašniekiem tikai tādēļ dotas, lai viņi toties sparīgāki varētu strādāt priekš viena vienīga mērķa.” Viņa idejas aktuālas arī vēl šodien.

Konferences tēma rezonē ar muzejrezervāta jauno ekspozīciju „Ceļā uz Latvijas valsti – Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas aptver 100 gadus ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz valsts dibināšanai un Latvijas Republikas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā. Šo vēstures posmu raksturo gan klaušu laiku ekonomiskā un sociālā stagnācija 19. gadsimta sākumā, gan strauja tehniskā modernizācija, kultūras un saimnieciskais uzplaukums gadsimta otrajā pusē, gan arī nozīmīgas sociālas izmaiņas, revolūcijas un kari 20. gadsimta sākumā. Stāsts par latviešu tautas garīgo atmodu un pilsoniskās apziņas veidošanos ceļā uz nacionālas valsts izveidi vienlaikus ir vēstījums par individuālās brīvības un tiesiskās vienlīdzības attīstību Eiropas kontekstā.

Dalība konferencē – bez maksas.

 

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā „Pašvaldība” – „Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem „Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.

Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Marts 2021
  P O T C P S S
  01 02 03 04 05 06 07
  08 09 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31        
Siguldas maršruti