Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Dodies apskatīt Siguldas alas ziemā
Dodies apskatīt Siguldas alas ziemā

Gaujas Nacionālā parka smilšakmens iežos veidojušās alas ir dabas darināti pieminekļi, kuros varam lasīt mūsu bagātās vēstures liecības. Sigulda ir bagāta ar dažādiem rūsganu krāsu smilšakmens atsegumiem. Mājvietu te radušas sufozijas procesos formējušās alas. 

Alas ir noslēpumaini izpētes objekti, jo ikkatra alas forma ir unikāla, dabas pieskāriena veidota, tāpēc aicinām Tevi alu izpētes pārgājienos! 

Piedāvājam izvēlēties sev saistošāko alu un doties dabā apskatīt kādu no tām. Izvēlies kādu no alām, kuru līdz šim neesi apmeklējis un apvieno ar tuvumā esošo dabas taku! Ziemā iespējams piekļūt un apskatīt PēteraluKraukļu alu, VelnaluMazo VelnaluAunapieres alu, Gūtmaņa alu  vai Blusu alu.

Dodies sev tīkamāko alu apskatīt šajā sniegotajā ziemā – iejūties pētnieka ādā un izpēti alu apkārtni, varbūt sanāks arī ko atrast – varbūt alu tuvumā no smilšakmens iežu atsegumiem manīsi kādu leduskritumu, vai, ja būsi kluss, manīsi kādu meža zvēru. Alas ir īpaša aizsargājamo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko objektu grupa, kurām ir izcila botāniska, arheoloģiska un vēsturiska vērtība. 

Atgādinām, ka jaunus "parakstus” uz alām atstāt nav atļauts. Nekāpelē, neskrāpē un nebojā smilšakmens atsegumus un leduskritumus! Esi saudzīgs pret šīm dabas vērtībām, kas veidojušās pirms vairāk nekā 350 miljoniem gadu.

Alas par savu mājvietu uzskata sikspārņi, kas ir to ziemošanas vietas. Tāpēc esi piesardzīgs un neizbiedē mazos brāļus no viņu ziemas miega.         

Ne visas alas ir tik viegli atrodamas, jo uz dažām no tām nav uzstādītas tūrisma objektu norādes, taču aicinām izbaudīt meklēšanas prieku un iejusties alu atklājēja lomā.

Alu apskatei nepieciešami piemēroti apvidus apavi, jo ceļa segums, kas jāmēro, ir meža ceļi un takas. Sliktu laikapstākļu gadījumā piekļuve pie alām var būt apgrūtināta.

Tāpat aicinām apmeklētājus atcerēties, ka visas alas atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā, un tāpēc izturēties ar izpratni un cieņu pret senajiem ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem, kas glabā zemes veidošanās vēsturi. 

! Par aizsargājamu ģeoloģisku objektu bojāšanu ir paredzēts sods 30 līdz 700 EUR apmērā. Dabas aizsardzības pārvalde izmanto tā dēvētās “meža kameras”, lai uzraudzītu bojāšanas riskam pakļautos atsegumus.

 

Gaujas Nacionālajā parkā ir atklātas gandrīz divas trešdaļas no Latvijā zināmajām alām. Tās ir veidojušās desmitiem tūkstošu gadu gaitā, ūdenim izskalojot sīkos smilšu graudus no pazemes plaisām. Alas ir radušās dabiskā ceļā, tās turpina veidot dabas procesi. Katra ala ir vesela ekosistēma un patvērums augiem, kukaiņiem un dzīvniekiem. Aicinām neiejaukties dabas noteiktajā kārtībā, rokot, padziļinot, kurinot ugunskurus vai atstājot atkritumus. Saudzējiet trauslos smilšakmens atsegumus, nedeldējot tos ar autogrāfiem un gada skaitļiem. Visi Gaujas un tās pieteku ieži ar alām un avotiem ir aizsargājami dabas pieminekļi, lielākā daļa atrodas valsts aizsardzībā.

Latvijā apzinātas ap 1500 alu, kuras lielākoties ir veidojušās smilšakmenī. 

 

 


Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Februāris 2021
  P O T C P S S
  01 02 03 04 05 06 07
  08 09 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
Siguldas maršruti