Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
01.01.1970 Diena
0o C,
23.01.2020 Nakts
6o C,
24.01.2020 Diena
5o C, R R. 6m/s

Džeimss Arturs (James Arthur) Siguldas pilsdrupu estrādē

Siguldas pilsdrupu estrādē uzstāsies britu dziedātāja Daido

Pasākumi 2020

Izbaudi braucienu ar vagoniņu!

Ziemas garšu svinēšana 25. janvārī Siguldā

Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

ENTER GAUJA 2015.gada septembra un oktobra notikumi
ENTER GAUJA 2015.gada septembra un oktobra notikumi

Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība aicina iepazīties ar notikumiem šī gada septembrī un oktobrī, kurā apkopoti aktuālie notikumi, pasākumi un jauninājumi.

 

ENTER GAUJA
2015.gada septembra notikumi

Kopsapulce

Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrības un klastera kopsapulci plānojam uz novembra beigām vai decembra sākumu. Detalizētāka informācija būs nākamajā jaunumu lapā, nākamo ceturtdien, 8.oktobrī, par norises vietu, laiku un darba kārtību lems Vadības grupa.

Bukleta ģimenēm ar bērniem izstrāde “Susuriņa piedzīvojumi Gaujas Nacionālajā parkā”

Bukleta “Susuriņa piedzīvojumi Gaujas Nacionālajā parkā” izstrāde turpinās. Šobrīd pašvaldību pārstāvji izskata bukleta gala maketu latviešu valodā. Pēc nepieciešamo labojumu ieviešanas, buklets tiks adaptēts angļu, krievu un igauņu valodā. Pēc tam visus kopā nodrukāsim.

Stāstu krelles

Stāstu kreļļu ražošanas posms ir noslēdzies, nupat kā saņēmām ziņu, ka visi kreļļu elementi ir Latvijā un drīz tiks piegādāti uz Siguldu. Izsniegšanu plānojam visiem reizē īsi pirms izstādēm un akcijas popularizēšanas.

Ir noslēgusies cenu aptauja par Stāstu kreļļu akcijas bukletu, plakātu, uzlīmju un stendu ražošanu. Slēdzam līgumu, lai izstrādātāji var ķerties pie darba.

Video par Gaujas Nacionālo parku

Video filmētāji ir ķērušies klāt tematisko video par Gaujas Nacionālo parku izstrādei. Video aptver gan aktīvās atpūtas iespējas, gan kultūru, gan vēstures tematiku. Šobrīd ir apspriesti pirmie video scenāriji, ir notikušas pirmās filmēšanas.

ENTER GAUJA
2015.gada septembra notikumi

Dabas tūrisma maršruti

Šobrīd ir gatavi visi Dabas tūrisma maršruti angļu un latviešu valodā un to elektroniskie faili ir pieejami popularizēšanai. Ir noslēgusies cenu aptauja par maršrutu drukāšanu un pāris nedēļu laikā tie jau būs pieejami apmeklētājiem.

Maršruti atrodas šeit:

https://drive.google.com/folderview?id=0B3Qk6S5oEekvfnNhREl6ZXJxaERDd3djZlpiUGVzdXJwZE01d19DdW9WUkZuSmVSdjM0UWs&usp=sharing

Atjaunota Gaujas Nacionālā parka karte

Jāņa Sēta sadarbībā ar mums ir izdevusi atjaunotu Gaujas Nacionālā parka karti. Kartē iezīmēta lielākā daļa no mūsu projekta ietvaros izveidotajiem dabas tūrisma maršrutiem, kā arī ievietoti šo maršrutu saīsināti apraksti. Karte nopērkama vairumtirdzniecībā un mazumtidzniecībā.

 Klastera vadības grupas kārtējā sēde

Nākamā klastera vadības grupas sēde notiks 8.oktobrī 11:30 “Valmiermuižas alus”, Valmiermuiža, Dzirnavu iela 2, Burtnieku pagasts. Sēde ir atklāta un tajā aicināts piedalīties ikviens interesents.

Informāciju sagatavoja: Alda Bražūne, 28316007

01.10.2015.

 

Biedru jaunumi un septembrī plānotie pasākumi:

3. oktoobrī - SIGULDAS KALNU MARATONS

Pēc skrējēju teiktā, Siguldas kalnu maratons ir Latvijā un Baltijā izaicinošākais maratonskrējiens, jo atšķirībā no citiem ir gan iespaidīgi garš, gan notiek pa takām un pats būtiskākais – iekļauj pamatīgu vertikālo kāpuma metru summu. Maratona 55 km distancē ir jāpārvar vairāk nekā 2000 m kāpuma un arī krituma. Vienlaikus ar maratona garāko distanci notiks divi skrējieni īsākās distancēs – 34 un 14 km, kas dod iespēju sajust kalnu maratona garšu tiem, kas vēl nav gatavi pilnajam izaicinājumam.


3.oktobrī - GADSKĀRTĒJĀ UGUNS NAKTS VIENKOČU PARKĀ

Oktobra pirmajā sestdienā Vienkoču parkā notiks jau par tradīciju kļuvusī gadskārtējā Uguns Nakts. Tas ir noskaņu un gaismas vakars, kas šogad notiks 3. oktobrī. Uguns Nakts galvenā ideja ir paildzināt vienu īso rudens dienu garāku, ar sveču siltumu un gaismu pozitīvi uzlādēt sevi ziemas tumšajam periodam, lai būtu vieglāk sagaidīt pavasari.

18:30 sāksies Gaismu meža iedegšana. Visa vakara garumā darbosies amatnieku darbnīcas. Vienkoču parka smēdē varēs vērot kalēja darbu, bet Kokamatniecības muzejā iepazīt kokapstrādes instrumentus. Arheostudija dos ieskatu seno cilvēku dzīves stilā un uguns iegūšanas metodēs, bet vēstures piedzīvojumu organizācija „Araisis” rādīs kaula un raga apstrādi, viduslaiku galda spēles un dos iespēju piemērīt viduslaiku bruņas. Pie Ratnieku zāļu sievas varēs izzināt nākotni pēc rūnu zīmēm. Dzīvo masku darbnīcā katram būs iespēja pārvērsties par kādu no meža gariņiem, vai spoku. Līgatnes “Pasaku māja” Vienkoču parka klētī pie īstām rokas dzirnavām stāstīs dzirnavu pasakas un rosinās iztēli, bet sveču darbnīcā katrs varēs izliet savu vaska sveci. Līdz lāpu gājiena sākumam būs lieliska iespēja izdejoties senos latvju dančus.

21:00 notiks kopīgais lāpu gājiens pa Vienkoču parka naksnīgajām takām, veidojot šķietami nebeidzamu uguns čūsku. Lāpu gājiens noslēgsies ar uguns žonglieru šovu, kuru vadīs “Fire Spirit”. Uguns šova noslēgumā tiks iedegts lielais ugunskurs.

Apmeklētāju vēderu labsajūtai karstalus un mielošanās kopā ar Valmiermuižas pavāriem, Lustīgo meistaru virtuve, smalkmaizītes no kafetērijas "Trīs kūkas" un īstā malkas krāsnī uz vietas ceptas picas. Līgatnes Vīna Darītava piedāvās īpašo Uguns Nakts dzērienu.

 Ieejas noteikumi: Lai Uguns Nakts taptu gaišāka un, lai varētu piedalīties lāpu gājienā, līdzi jāņem degt spējīga lāpa. Šis pasākums ir paredzēts tikai pozitīvi noskaņotiem apmeklētājiem!
Ņemot līdz lāpu, ieejas maksa 3 € pieaugušajiem (bez lāpas 5 €), 2 € skolniekiem un pensionāriem (bez lāpas 3 €). Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bez maksas.

Informāciju sagatavoja: Rihards Vidzickis


4.oktobrī - ED. VEIDENBAUMA 148 DZIMŠANAS DIENAI VELTĪTS ATCERES PASĀKUMS

4. oktobrī plkst. 14:30 Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” notiks Ed. Veidenbauma 148 dzimšanas dienai veltīts atceres pasākums.

Pasākumā piedalīsies aktieris Rūdolfs Plēpis un TV režisors un producents Arvīds Babris (“Latvijas Šlāgeraptauja”, “Izklausies redzēts” u.c., kā arī “Septiņas ar pusi dziesmas ar Veidenbauma vārdiem”).

Noslēgumā tiks paziņots 2015. gada “Eduarda Veidenbauma literārās prēmijas” laureāts.

Eduards Veidenbaums (1867 – 1892) bija latviešu dzejnieks un tulkotājs. Viņa darbi joprojām ir ļoti aktuāli kā saturā, tā stilā. Dzejnieks dzimis Priekuļu pagasta Glāzniekos saimnieka ģimenē. Kopš 5 gadu vecuma dzīvojis “Kalāčos”. 1887. gadā uzsācis studijas Tērbatas universitātes Juridiskajā fakultātē. Piedalījās studentu zinātniski literārās biedrības “Pīpkalonija” dibināšanā.  Viņa dzejas sākotnēji izplatās rokrakstos,  tiek publicētas tikai pēc viņa nāves. Apglabāts Liepas ciema kapos.  1958. gadā “Kalāčos” iekārtots muzejs. 1968. g. nodibināta Eduarda Veidenbauma literārā prēmija.

"Īsts filozofs nav pesimists,
Bet dzīvi jautri bauda”
/Ed. Veidenbaums/

 

Visi laipni aicināti un gaidīti! Ieeja bez maksas.


4.oktobrī - SIGULDAS PŪTĒJU ANSAMBĻA KONCERTS “RUDENS MELODIJAS” TURAIDAS MUZEJREZERVĀTĀ

Svētdien, 4.oktobrī plkst.15.00, Turaidas muzejrezervāta apmeklētājus un rudens dabas krāšņuma vērotājus Turaidas pils pagalmā ar latviešu un ārzemju populārām melodijām priecēs Siguldas pagasta kultūras nama pūtēju ansamblis „Sigulda” diriģenta Jāņa Raslava vadībā.

Zelta lapu laikā jau par tradīciju kļuvuši Siguldas pagasta kultūras nama pūtēju ansambļa „Sigulda”  muzikālie priekšnesumi Turaidas pils pagalmā. Koncerts „Rudens melodijas” būs veltījums visiem, kam tuva pūtēju orķestru mūzika, ir interese par Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu un prieks par rudens daudzkrāsainību dabā.

Diriģents Jānis Raslavs sava mūža lielāko daļu strādājis un muzicējis Siguldā. Viņš daudzus gadus ir vadījis estrādes orķestri “Sigulda” (Tautas kolektīva goda nosaukums iegūts 1972.gadā), 1978.gadā dibinājis pūtēju orķestri “Satezele” (Tautas kolektīva goda nosaukums iegūts 1984.gadā). Vēlāk ar tādu pašu nosaukumu enerģiskais un talantīgais diriģents izveidojis džeza orķestri – bigbendu, bet 2000.gada aprīlī viņš nodibinājis pūtēju ansambli “Sigulda”, kas 2004. gadā ar sponsoru atbalstu laida klajā mūzikas disku “Spraud man puķi pogas caurumā!”. Diriģents Jānis Raslavs bijis vairākkārtēju Vispārējo dziesmu un deju svētku virsdiriģents pūtēju orķestru grupā un strādājis arī kā pedagogs. Viņa vadītie pūtēju kolektīvi vienmēr spējuši iepriecināt klausītājus un radīt pacilājošu noskaņojumu.

Ikviens rudens zelta lapu laikā laipni aicināts uz Turaidu, lai iepazītu vairāk nekā 37 ekspozīcijas Turaidas vēsturiskajā centrā, atcerētos stāstus un leģendas, izkaltu laimes monētu kopā ar Turaidas kalēju un apzinātu kultūras mantojuma daudzveidību!

Informāciju sagatavoja: Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja


10.oktobrī - SIGULDAS PUSMARATONS

Jau piekto gadu pēc kārtas skrējēji dosies skaistākajā pusmaratona distancē Latvijā – Siguldas pusmaratonā. Dalībniekiem tiks piedāvātas četras distances, atbilstoši katra vēlmēm un sagatavotībai.


10.oktobrī - SIMJŪDA GADATIRGUS VALMIERĀ

Simjūda gadatirgum - 20

 

10.oktobrī no plkst. 9:00 līdz 16:00 Valmieras rātslaukumā un vecpilsētas teritorijā notiks tradicionālais Simjūda gadatirgus. Tas jau no sen seniem laikiem ir pēdējais lielais tirgus pirms ziemas. Šogad Simjūda gadatirgum aprit 20 gadu kopš tā atjaunošanas 1996.gadā.

 

Tirgus organizators ir Valmieras muzejs, un tā direktore Iveta Blūma stāsta: „Simjūda gadatirgū aicināti piedalīties dažādi amatnieki un mājražotāji, kuri ar lielu gādību sarūpējuši gan pārtikas produktus, gan saimniecībā noderīgas lietas. .. Gadatirgū būs pārstāvēta gandrīz visa Latvija, tādējādi ļaujot apmeklētājiem piedzīvot dažādu Latvijas novadu īpatnības.”

 

Atzīmējot Simjūda atjaunošanas 20.gadadienu, sagatavota arī īpaša kultūras un izklaides programma. Kā stāsta Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne, pasākumus vienos viduslaiku tematika, tāpēc kultūras programma tiks koncentrēta pilsdrupu teritorijā. “Vēlamies, lai cilvēki izjūt īpašo atmosfēru, ko piedzīvoja ļaudis senajā Valmierā. Ikviens varēs aktīvi piedalīties radošajās amatnieku darbnīcās, izmēģinot jostu ceļošanu, aušanu, pastalu gatavošanu, filcēšanu, kalšanu, podniecību un maizes cepšanu, klūgu pīšanu, koka grebšanu, svilpavnieku gatavošanu un dzijas krāsošanu.”

 

Simjūda gadatirgus atklāšana gaidāma plkst. 10:00 ar pilsētas rātskungu dalību un īpaša tirgus karoga uzvilkšanu mastā. Kā vēsta nostāsti, viduslaikos tirgošanās bija atļauta, kamēr mastā plīvoja karogs. Līdz ko tas tika nolaists, tirgošanās bija jāpārtrauc. Tiesa gan – tajos laikos Simjūda gadatirgus ilga pat trīs dienas.


10.oktobrī - TAUTAS EKSKURSIJA „RUDENS KRĀSAS VALMIERĀ”

10.oktobrī Valmierā jau trešo gadu norisināsies tautas ekskursija „Rudens krāsas Valmierā”, kuras ietvaros Valmieras TIC visus interesentus aicina piedalīties velobraucienā „Uz Zilokalnu pa šaursliežu dzelzceļa pēdām!” un pilsētas ekskursijā „Zelta mezgliņi Valmieras dzīparā”.

Aptuveni 40 km garās velo maršruta – ekskursijas laikā gids, sporta entuziasts Jānis Dainis parādīs un pastāstīs par ne tik seno Valmieras – Ainažu šaursliežu bānīša ceļu un objektiem, kas ar to saistāmi vai ir pa ceļam. Ekskursijas sākums – plkst. 10.00 pie Valmieras TIC, Rīgas ielā 10. Rosinām paņemt līdzi maizītes un siltu dzērienu, jo pikniku plānots rīkot Zilākalnā.

 

Pilsētas ekskursijas laikā gide Ineta Amoliņa interesentus iepazīstinās ar Valmieras tūrisma zelta fondu – populārākām un slavenākajām Valmieras apskates vietām, ar ko vietējie iedzīvotāji ļoti lepojas – vecpilsētu, tās noslēpumus un teikas, ko glabā katra vēsturiskā ēka un vieta, ari Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas torni, kas pavisam nesen piedzīvojis rekonstrukciju, tā apzeltītā torņa smailes bumbas un gaiļa atgriešanos. Ekskursijas sākums – plkst. 10.00 pie Valmieras TIC, Rīgas ielā 10.

 

Plašāka informācija par ekskursijām pieejama šeit.


22.oktobrī - DIRTY DEAL TEATRO IZRĀDE “DIENAS VARONIS” VALMIERMUIŽĀ

Līdz ar vēso vakaru iestāšanos, Valmiermuižas klētī viesosies neatkarīgo teātru viesizrādes. Ceturtdien, 22. oktobrī, pl. 19:00 sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu būs skatāma Dirty Deal Teatro melnā komēdija “Dienas varonis”.

Zigurds (Kristians Kareļins) ir pavisam vienkāršs vīrs, kurš dzīvo kopā ar draudzeni (Katrīna Albuže), strādā par dzīvnieku barības degustatoru un vislabprātāk sēž uz dīvāna pie TV. Taču kādu dienu viņa paša dzīve negaidot kļūst par īstu izdzīvošanas šovu…

Izrādes “Dienas varonis” dramaturģiskais pamats veidojies no ironiskām atziņām, kas dzimušas masu medijos pārraidīto šovu, raidījumu un reklāmu iespaidā, lai izpētītu, cik vērtas ir patiesas emocijas, cik viegli cilvēks pakļaujas provokācijām un cik tālu to ir ētiski izmantot. Režisors Ģirts Šolis nācis no radošās apvienības umka.lv un šajā izrādē turpina gan pieaugušo leļļu teātra attīstīšanu Latvijā, gan umka.lv izrādēs “Vectēva vakars” iesākto sabiedrisko un politisko aktualitāšu parodēšanu.

Izrāde paveic divus uzdevumus – ļauj skatītājam gaumīgi izklaidēties un atgādina, ka leļļu izmantojums pieaugušo izrādēs joprojām ir aktuāls, tā ir normāla parādība, kas var savākt ieinteresētu auditoriju, ja vien izrādes pamatā ir skatītāju piesaistošs vēstījums.
/Atis Rozentāls raksta diena.lv/

Lielisks vakars ar skaļiem, nevaldāmiem smiekliem un pārdomām par melošanu sev un citiem.
/Ilva Lorence raksta savā blogā/

Izrādes ilgums – 1h 15min
Izrādē tiek izmantotas straujas gaismas maiņas!
Biļešu cena: € 7,00, tās iegādājamas “Biļešu Paradīze” tirdzniecības vietās un Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas, Dzirnavu ielā 2.
Rīko: Valmiermuižas kultūras biedrība
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds un SIA “Valmiermuižas alus”


RĪGAS-GAUJAS REĢIONS OFICIĀLI SAŅEM EIROPAS GASTRONOMIJAS REĢIONA TITULU

29.septembrī pasaules lielākās starptautiskās izstādes “World Expo 2015” ietvaros rīkotajā Eiropas Pārtikas tūrisma nedēļā oficiāli tika pasniegti Eiropas gastronomijas reģiona 2017 apbalvojumi. Rīgas – Gaujas reģiona vārdā šo titulu saņēma Rīgas domes priekšsēdētaja vietnieks Andris Ameriks un Rīgas Tūrisma Attīstības Biroja valdes priekšsēdētaja Vita Jermoloviča.

Līdzās Rīgas-Gaujas reģionam titulu iegūs arī Orhūsa un centrālā Dānija un Lombardijas reģions Itālijā.

Jau ziņots, ka jūnijā Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs sadarbībā ar Gaujas nacionāla parka tūrisma klasteri, Siguldas novada domi, Valmieras pilsētas pašvaldību un Cēsu novada pašvaldību veiksmīgi prezentēja īpašu pasākumu un sadarbības programmas konceptu Wild at palate (Ar dabu šķīvī - latv.val), ko kopīgi realizēs 2017.gadā.

“Būtiski, ka šī projekta ietvaros sadarbojamies ar vairākām Latvijas pašvaldībām, kā arī piesaistītas vairākas citas organizācijas, asociācijas un uzņemēji. Domāju, ka Eiropas Gastronomijas reģions ir laba platforma, kā ne tikai pašiem apzināties un popularizēt gastronomiju savas valsts ietvaros, bet arī pastāstīt par to starptautiskā līmenī,” norāda Rīgas domes priekšsēdētaja vietnieks A.Ameriks. 

“Pārtika un ēšanas kultūra pēdējos gados viennozīmīgi ir viens no Eiropas tūrisma konkurētspējīgākajiem virzieniem. Tradicionālā virtuve un izcils ēdiens tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem tūrisma insturmentiem daudzās Eiropas valstīs.Ceļojuma laikā arvien vairāk laika un līdzekļu tiek atvēlēti tieši ar gastronomiju saistītām aktivitātē, piemēram, apmeklējot meistarklases šefpavāru vadībā, dodoties īpašās ekskursijas uz vietējiem tirgiem, vakariņojot speciāli izmeklētās vietās utt. Tādējādi, protams, atbalstot  gan tūrisma, gan ēdināšanas nozares pārstāvjus,” skaidro RTAB valdes locekle Vita Jermoloviča.

Eiropas gastronomijas reģiona vispārējais mērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti Eiropas reģionos, saglabājot vietējo ēdienu kultūru un tradīcijas, vienlaikus sekmējot gastronomisko jaunradi, vietējo ražojumu kvalitāti un vērtību, kā arī tūristu piesaisti reģionam.

Eiropas gastronomijas reģiona tituls ik gadu tiek piešķirts 2-3 tīkla reģioniem. Tīkla dibinātāji ir septiņi reģioni no dažādām Eiropas valstīm: Ziemeļbrabantes province Nīderlandē, Orhūsa un centrālā Dānija, Bergamo reģions Itālijā, Provansas-Alpu-Azūra krasta apgabals Francijā, Barselonas province Katalonijā, Miņjo reģions Portugālē un Rīga, Latvija.

Eiropas pārtikas nedēļu rīko Eiropas komisija un tā notiks no 28. līdz 30.septembrim. Tā tiek rīkota ar mērķi apvienot galvenos tūrisma sektora pārstāvjus – starptautisko organizāciju pārstāvjus, nevalsttiskās organizācijas, viedokļa līderus, mazo un vidējo uzņēmumu pārstāvjus, un diskutēt par pārtikas tūrismu Eiropā.

Informāciju sagatavoja Anna Blaua, Rīgas Tūrisma attīstības biroja sabiedrisko attiecību projektu vadītāja


TURPINĀS KULTŪRVĒSTURISKĀS AINAVAS ATJAUNOŠANA GAUJAS SENLEJĀ

 

Lai atjaunotu kultūrvēsturisko ainavu un nodrošinātu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu Siguldas senlejā, kopš 2011. gada Dabas aizsardzības pārvalde īsteno projektu par meža biotopu atjaunošanu Gaujas Nacionālajā parkā. Šajā rudenī darbi turpinās Siguldas pilsētas teritorijā – Klauku līcī pie Vējupītes, kā arī pie Gūtmaņalas iepretim bijušajai tūristu bāzei, kur notiek apauguma novākšana un iepriekš nocirsto koku celmu frēzēšana kopumā 25 ha platībā.

 

Iepriekš minētajās teritorijās, tās regulāri pļaujot vai noganot, turpmākajos gados plānots izkopt estētisku parkveida ainavu, kāda redzama senās Gaujas ielejas fotogrāfijās un zīmējumos. Turklāt šādas pļavas ir labvēlīga dzīvotne simtiem dzīvnieku, augu un sēņu sugu un kopumā veicinās bioloģisko daudzveidību.

 

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte Sandra Ikauniece:

 

Viena no Gaujas Nacionālā parka nozīmīgākajām vērtībām ir Gauja ar tai raksturīgajiem līkumiem, palienēm un nogāzēm, kas veido neatkārtojamu un raksturīgu ainavu. Visvecākie šīs puses iemītnieki atceras, ka ne vienmēr Gaujas līču malas ir bijušas apaugušas ar mežiem. Senākas kartes, fotogrāfijas un gleznas rāda daudz klajākus upes līkumus, kuros pļavās ievākts siens un ganīti lopi, bet pusdienu ēna rasta zem pļavās izklaidus augošiem kokiem, atgādinot parkveida ainavu.

19.gs. beigās un 20.gs. sākumā šādas parkveida pļavu ainavas bija daudz plašāk sastopamas Latvijā. Tās tika rūpīgi apsaimniekotas, pļautas un ganītas, bet savdabīgie pusēnas apgaismojuma apstākļi uz koku stumbriem ļāva tur dzīvot ķērpjiem, vabolēm, zirnekļiem, sēnēm u.c., kam parastais mežs bija par biezu. Gaismai atklātie koki savukārt veidoja plašus vainagus ar resniem zariem, kalpojot par mājvietu dažādiem putniem, kuriem dobumu kalšanai tieši šādi koki bija vajadzīgi, piemēram, vidējam dzenim. Regulārā pļavu apsaimniekošana veicināja daudzveidīgu pļavu augu augšanu, veidojoties tam, ko šodien saucam par bioloģiski vērtīgiem zālājiem.”

Pašlaik zināmās aizsargājamā parkveida pļavu un ganību platības aizņem tikai 0,02 % (1160 ha) no Latvijas teritorijas. Tas ir viens no retākajiem īpaši aizsargājamiem biotopiem valstī. To unikalitāte ir novērtēta visā Eiropā, tām piešķirot aizsargājama biotopa vērtību. Diemžēl aptuveni 77% no pieminētajiem 0,02% šobrīd ir nelabvēlīgā stāvoklī – pārkrūmojušies un apmežojušies, bet ap 67% platību nenotiek tajās vajadzīgā saimnieciskā darbība – pļaušana un noganīšana.  Teritorijas pakāpeniski aizaug vēl vairāk, un jau agrāk apmežojušās vietās iet bojā senie parkveida ainavas koki, kas senāk bija pieraduši augt klajos vai skrajmežu apstākļos.

 

Parkveida pļavu aizaugšana notikusi ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs, mainot seno, kultūrvēsturisko ainavu un būtiski pasliktinot dzīves apstākļus sugām, kuras bija pieradušas pie pusēnas apstākļiem. Tāpēc dabas aizsardzības jomā daudzviet, t.sk. Latvijā un Gaujas Nacionālajā parkā tiek īstenoti pasākumi, lai atjaunotu, restaurētu seno parkveida ainavu.

Pirmos gadus pēc atjaunošanas, it īpaši šogad un nākamgad, kad darbi tikko notikuši, apmeklētāja nepieradušai acij skats, iespējams, liekas dīvains, bet ļoti ceram, ka jau pēc dažiem gadiem Klauku līcis mūs visus priecēs ar skaistu parkveida ainavu!

 

Iepriekšminētās aktivitātes Dabas aizsardzības pārvalde īsteno projekta “Meža biotopu atjaunošana Gaujas Nacionālajā parkā” (starptautiskais nosaukums FOR-REST, LIFE10 NAT/LV/000159) ietvaros. Aktivitātes tiek ieviestas sadarbībā ar Vides risinājumu institūtu, Latvijas Dabas fondu, ELM MEDIA. projektu finansē Eiropas Komisijas LIFE+ programma un Latvijas vides aizsardzības fonds.

 

Informāciju sagatavoja:

Inese Pabērza

Dabas aizsardzības pārvaldes

Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja

Mob.tel.: 26418755

E-pasts: inese.paberza@daba.gov.lv

Papildus informācija:

Kristīne Cinate
Projekta koordinatore
Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā
Mob.tel.:26497693
E-pasts: kristine.cinate@daba.gov.lv

 


Valmieras Tūrisma informācijas centrā ir izstrādāts jauns skolēnu ekskursiju ceļvedis rudens ekskursijām Valmierā, Kocēnu, Burtnieku un Beverīnas novados.

 

Ceļvedī piedāvātie ekskursiju objekti grupēti sešās sadaļās, kas dēvētas mācību priekšmetu nosaukumos – dabas zinības, sports, vēsture, mājturība, vides zinātne, arī brīvstunda – atpūta no mācībām.

 

Iepazīstot „Dabas zinību” sadaļu, skolēnu grupas uzzinās, piemēram, kur ligzdo putni Burtnieka ezerā. Aktīvu izkustēšanos nodrošinās to objektu apmeklēšana, kas iekļauti sadaļā „Sports”. Tiem, kuri iecienījuši stāstus un leģendas, vispiemērotākās būs ekskursijas, kas aprakstītas sadaļā „Vēsture”. „Mājturības” stundā skolēnu grupas var atrast vietas, kur iepazīties ar dažādām seniem un ne tik seniem amata noslēpumiem. Lai zinātu, kā saglabātu tīru un sakoptu vidi arī nākamajām paaudzēm, Valmieras TIC aicina skolēnus apmeklēt apskates vietas, par kurām pastāstīts sadaļā „Vides zinātne”. Pēc aizraujoši pavadītas mācību stundas ieskaties sadaļā „Brīvstunda”. Tur var atrast piemērotākās aktivitātes pilnvērtīgai atpūtai brīvajā laikā.

Ceļvedis elektroniski pieejams šeit.


 

Audiogids pa Valmieru arī vācu valodā

Novērojot pieaugumu vāciski runājošo tūristu skaitā Valmierā, Valmieras TIC tagad piedāvā audiogidu arī vācu valodā. Līdz šim audiogidu bija četrās valodās – latviešu, krievu, angļu un igauņu. Klausoties audiogidu, ikviens interesents var doties ekskursijā individuāli vai nelielā grupā un iepazīt Valmieru. Audiogidu latviešu, krievu, angļu un igauņu valodā ir ierunājuši Valmieras drāmas teātra aktieri. Kopumā ikvienam ir iespēja iepazīties ar 44 interesantiem tūrisma objektiem un dzirdēt aizraujošus stāstus par Valmieru un tās vēsturi.

Audiogids ir ērts veids, kā ceļotāji var iepazīt Valmieras populārākos tūrisma objektus, izmantojot savu telefonu – bez papildu samaksas var zvanīt pa automātisko tālruņa numuru 64222322 (operators Lattelecom) vai 25440011 (operators LMT). Audiogidu iespējams lejupielādēt mp3.Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Janvāris 2020
  P O T C P S S
      01 02 03 04 05
  06 07 08 09 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31    
Siguldas maršruti